Jak zmotywować się do nauki języka angielskiego? 6 praktycznych porad.

Zastanów się czy kiedykolwiek nudziła Cię nauka angielskiego? Czy trudno jest Ci się skupić na wykonywaniu ćwiczeń? Czy może często musisz zmuszać się do znalezienia czasu na zajęcia z języka angielskiego? Osoby uczące się angielskiego odpowiedzą twierdząco na przynajmniej jedno z tych pytań. Brak motywacji to częsty problem wielu osób uczących się języków. Dotyka on szczególnie tych osób które podjęły się samodzielnej nauki języka. Będąc zdemotywowanym do nauki, nie da się robić postępów, a taka stagnacja może wręcz doprowadzić do przekonania, że ​​angielski jest beznadziejny i nie warto się go uczyć. Jak więc na nowo zmotywować się do nauki języka angielskiego?

1. Ustal sobie cel nauki

Aby być zmotywowanym do nauki języka musisz mieć jasno ustalony cel. Jeśli nie określisz jasnych intencji, to proces uczenia się może stać się chaotyczny. Dlaczego chcesz się nauczyć języka angielskiego? Czy potrzebujesz angielskiego do pracy, czy może chciałbyś jechać w zagraniczną podróż? Twój cel powinien być jasno sformułowany, oraz mieć też z góry ustaloną datę. Na przykład, powiesz sobie: „Nauczę się języka angielskiego do poziomu b1 w ciągu roku”. Cel powinien Cię inspirować, a nie zniechęcać. Jeśli Twój cel jest dla Ciebie duży, warto podzielić go na mniejsze cele, które będą osiągnięte w krótkim czasie. W ten sposób nie odpuścisz sobie nauki i dalej będziesz zmotywowany. 

2. Spraw aby nauka języka była przyjemniejsza

Jeśli już znasz podstawy angielskiego, zacznij oglądać swoje ulubione filmy, seriale oraz programy telewizyjne po angielsku. Spróbuj też czytać książki po angielsku. Nawet jeśli wszystkiego nie rozumiesz, lub nawet większości, spróbuj to robić przez kilka minut dziennie. Gdy danego słowa czy wyrażenia nie znasz, zapisz je, a następnie sprawdź jego znaczenie w słowniku. Oglądając filmy i seriale nie męczysz się tak szybko, jak podczas ćwiczeń gramatycznych. Raczej jest to ciekawa i fajna forma spędzania czasu.  Słyszysz różne akcenty, a także występuje w nich wiele czasowników i słów frazowych używanych przez rodzimych użytkowników języka angielskiego. To właśnie znajomość takiego słownictwa przybliża nasz angielski do cenionego poziomu zaawansowanego. Ponadto zagraniczne filmy i seriale pokazują zwyczaje i tradycje amerykańskie i brytyjskie, co również pozwala Ci poznać tradycje i kulturę krajów angielskojęzycznych. 

3. Prowadź dziennik postępów

Zachęcam Cię do prowadzenia dziennika postępów – czyli zapisywania w notesie tego, co udało Ci się nauczyć. Weź notatnik i po każdej sesji zapisuj datę i podsumowanie „Czego się dzisiaj nauczyłem”. W takim notesie możesz zapisywać słówka których się nauczyłeś i wyrażenia które usłyszałeś, bądź wydawały się dla Ciebie ciekawe. Twoje notatki mogą być kolorowe, a ważne słówka podkreślone. Możesz także malować obrazki, które będą kojarzyć Ci się z danym słowem. Mając takie notatki szybciej utrwalisz materiał w swojej pamięci. Pozwoli Ci to także na cofanie się i przeglądanie materiału, którego uczyłeś się wcześniej. Dodatkowo, widok zapełniającego się zeszytu wiedzą doda Ci odwagi, gdy będziesz widział że robisz postępy. 🙂

4. Kiedy czujesz że nie masz ochoty na naukę, zrób mały krok

Jeśli czujesz że danego dnia nie masz ochoty na naukę zrób coś małego lub poucz się krócej. Zamiast myśleć „O nie, muszę pouczyć się angielskiego przez godzinę, na co naprawdę nie mam ochoty” – pomyśl sobie, że zrobisz tylko jedną małą rzecz. Powiedzmy tego dnia pouczysz się tylko 15 minut, a nie godzinę tak jak zazwyczaj. Możesz też powiedzieć: „Przeczytam artykuł po angielsku, i przetłumaczę 5 słówek których nie znam”. Kiedy zrobisz mały krok to może się zdażyć że po kilku minutach skończysz i poczujesz, że coś osiągnąłeś, mimo że nie masz już czasu i motywacji. Może się też tak stać, że po kilku minutach jednak zaangażujesz się i poczujesz większą motywację do kontynuowania i nauki na dłużej.

5. Rób przerwy

Polecam uczyć się angielskiego tak często, jak to możliwe. Najlepiej by było, gdyby nauka była częścią twojej codziennej rutyny. Nauka angielskiego to duży projekt, który może zająć wiele lat. Jeśli czujesz się zmęczony, zniechęcony lub po prostu nie chcesz się danego dnia uczyć – zrób przerwę. Jeśli jest to parę dni to jest to w porządku. Nie przesuwaj jednak nigdy nauki angielskiego na kilka tygodni lub miesięcy. Pamiętaj, aby zawsze wrócić po przerwie. Jeśli wyjeżdżasz na tydzień na wakacje, możesz nie patrzeć na angielski. Zrelaksuj się i ciesz się wakacjami, a następnie wznów naukę.

6. Nie bierz błędów osobiście

Wiele osób uczących się języka często zbyt osobiście odbiera gdy ktoś poprawia ich błędy. Takie poprawianie może być demotywujące i może zniechęcić do nauki angielskiego. Niektóre osoby mogą czuć frustracje, gdy ktoś ciągle ich poprawia. Jeśli tak się czujesz to pamiętaj, że nauczyciel musi poprawiać Twoje błędy, abyś umiał dobrze mówić. Często tak jest, że drobne błędy nie zakłócają komunikacji i nawet jeśli zrobisz gafę to odbiorca i tak Cię zrozumie. Jeśli natomiast popełnisz większy błąd, który spowoduje problem z komunikacją, to nie martw się – tak czasami bywa. Jest to normalne, to część nauki języka. W takiej sytuacji spróbuj wyjaśnić problem, używając innych słów. Pomyśl o innym, prostszym sposobie powiedzenia tego, co chcesz przekazać.

Czasami możesz też stracić motywację, ponieważ nie wiesz od czego zacząć lub czego się dalej uczyć. Nauka języka angielskiego może być żmudna, ale jeśli będziesz wytrwały to będziesz umiał świetnie posługiwać się tym językiem. Kursy języka angielskiego na Lingoexpert.pl mogą Ci w tym pomóc. Dzięki naszym szkoleniom ulepszysz swoje słownictwo, gramatykę, wymowę oraz komunikację z innymi. Jeśli natomiast chcesz się dowiedzieć więcej o motywacji w nauce języków to zachęcam Cię do odwiedzenia tej strony. Zapraszam Cię również do regularnego odwiedzania naszego bloga oraz odwiedzenia naszego fanpage na Facebooku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk