Składanie gratulacji po angielsku

Składanie gratulacji po angielsku

Na codzień gratulujemy naszej rodzinie i znajomym z różnych powodów, najcześciej z powodu dostania pracy, ślubu czy narodzin dziecka. Składanie gratulacji jest bardzo łatwe. Każdy z nas wie jak powiedzieć to po polsku. Ale jak wygląda składanie gratulacji po angielsku, gdy rozmawiamy z osobą która nie mówi po polsku?

Kiedy powiemy congratulations on, for, at?

To pytanie nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Słowo “congratulations” czyli gratulacje po angielsku, jest zawsze w liczbie mnogiej, czyli nigdy nie powiemy “congratulation”. Możemy też powiedzieć nieformalnie “congrats” np. do przyjaciela. Congratulations on powiemy wtedy jeśli po słowie congratulations mamy rzeczownik. Zobacz poniższe przykłady:

Congratulations on your exam results! – Gratuluje wyników egzaminu!

Congratulations on your graduation – Gratuluję ukończenia szkoły!

Warmest congratulations on your marriage anniversary! – Najserdeczniejsze gratulacje z okazji rocznicy ślubu!

Congratulation on the birth of your baby – Gratulacje z powodu narodzin dziecka.

Congratulation on your wedding – Gratulacje z okazji ślubu.

Congratulations on lub for

Congratulations on lub for powiemy gdy po słowie congratulations występuje czasownik. Często Congratulations on lub for używamy jeśli chcemy pogratulować komuś osiągnięcia np. jeśli ktoś wygra zawody. Zobacz poniższe przykłady:

Congratulation on / for winning the competition – Gratulację z wygranej w zawodach.

Congratulation on finishing the project – Gratulacje z powodu zakończenia projektu.

Congratulations on graduating the university – Gratulacje z powodu ukończenia studiów.

Congratulations for being awarded employee of the month – Gratulujemy zdobycia tytułu pracownika miesiąca.

Congratulations to

Congratulations to powiemy jeśli chcemy pogratulować jakiejś osobie np. naszemu koledze lub kolegom. Czyli zawsze po przyimku “to” jest osoba lub grupa ludzi.

Congratulations to Ola and Mariusz on the birth of their baby! – Gratulacje dla Oli i Mariusza z okazji narodzin dziecka!

Heartfelt congratulations to both of you – Serdeczne gratulacje dla Was obojga.

Congratulations to the whole team for all the hard works and positive thinking. You took the meaning of teamwork to a whole new level. – Gratulacje dla całego zespołu za ciężką pracę i pozytywne myślenie. Przenieśliście znaczenie pracy zespołowej na zupełnie nowy poziom.

Podsumowując, słowa congratulations można użyć na kilka różnych sposobów, a to jakiego przyimka użyjemy zależy od tego co chcemy powiedzieć w dalszej części zdania. Tutaj możesz zobaczyć więcej przykładów użycia słowa congratulations.

Jeśli zaciekawił cię ten artykuł, zachęcam Cię również do śledzenia naszego bloga o języku angielskim aby być na bierząco z nowymi artykułami 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk